Upplev Bisonfarmens unika miljö i Älgånäs – från övernattning i tipi intill den mäktiga bisonflocken, till lokalproducerade delikatesser i gårdsbutiken.
Bisoncamp
En unik naturupplevelse där gäster kan övernatta i vårt tipi tält precis intill bisonhägnet. Gästerna får även möjlighet att laga mat över öppen eld och delta i aktiviteter som femkamp.
Gårdsbutik
Här säljs gårdens egna produkter, främst bisonkött. Vi säljer även vår egen korv och hamburgare som görs på gården, allt är 100% bisonkött.
Bisonflocken i Älgånäs
På gården i Älgånäs går vår bisonflock i stora hägn där de får röra sig fritt och ta det i sin egen takt. Här finns kor, kalvar och vår avelstjur Elvis som håller koll på flocken. Det är lugna men kraftfulla djur och att se dem på nära håll ger en speciell känsla. Kom gärna förbi och hälsa på Elvis och hans flock!