Lax och öring i Vänern

Laxen och öringen är Vänerns stoltheter

Vänern är inte bara Europas största insjö – den är också hem för två av världens mest unika fiskar: Gullspångslaxen och Klarälvslaxen.

Tillsammans med sina öringssläktingar är de resterna av en gång rik och livskraftig fiskfauna. Idag räknas de som nationellt och globalt skyddsvärda arter och är symboler för Vänerns naturarv.

 

Två unika laxstammar
De två kvarvarande laxstammarna i Vänern är Gullspångslaxen och Klarälvslaxen.
Till skillnad från de flesta laxar i världen lever de hela sina liv i sötvatten – från lek och uppväxt i älvarna till tillväxt och jakt i sjön.

• Gullspångslaxen leker i Gullspångsälven och har en mycket liten vild population kvar.
• Klarälvslaxen leker i Klarälven och är något starkare, men också beroende av kompensationsutsättningar.

De är båda storvuxna sötvattenslaxar, och framför allt Gullspångslaxen kan väga över 10 kilo redan efter några år i Vänerns rika vatten. Det gör Vänerns laxar till några av de mest imponerande insjöfiskarna i hela Europa.

Öringen – Vänerns silver
Tillsammans med laxen lever också öringen i Vänern, nära besläktad men med sitt eget beteende. Väneröringen är kraftfull, skygg och snabbväxande, och vandrar mellan lekplatser i älvarna och födoplatsen i sjön. Precis som laxen hotades även öringens naturliga bestånd när älvarna byggdes ut, och idag kommer större delen av den öring man fångar i Vänern från utsättningar.

 

Illustration courtesy of the Atlantic Salmon Trust and Robin Ade.

 

Livscykeln – från älv till sjö
Laxens och öringens liv börjar i grusbottnarna i älvarna, där äggen kläcks på våren.
De unga fiskarna växer upp i älven i ett till fyra år innan de vandrar ut i Vänerns öppna vatten.

Här växer de snabbt till stora, starka fiskar som lever av siklöja och andra bytesfiskar. Efter några år återvänder de till sin födelseälv för att leka – ett naturens kretslopp som är lika imponerande som det är sårbart.

 

Utsättningar och fiskevård
Eftersom de vilda bestånden av lax och öring i Vänern är små, bygger dagens fiske till stor del på utsättning av smolt – odlade fiskungar som får växa upp i sjön. Laxfond Vänern spelar en viktig roll i detta arbete genom att finansiera och genomföra utsättningar av lax- och öringsmolt för att bevara arterna och ge fler chansen att utöva sportfiske i Vänern.

Sedan starten på 1980-talet har Laxfond Vänern satt ut över 2,5 miljoner smolt i sjön, med stöd från kommuner, klubbar och engagerade sportfiskare. Det arbetet gör att Vänern är ett sportfiskeparadis och en av de få platserna i världen där man kan fånga stor sötvattenslax.

 

Utsättning av smolt i Vänern.


Vänern – ett levande ekosystem
Laxen och öringen är inte bara viktiga för fisket, utan också för hela Vänerns ekosystem.
De binder ihop sjön med älvarna, sprider näring och påverkar hela näringskedjan – från smådjur till rovfiskar och fåglar. Att bevara lax och öring i Vänern är därför mer än att värna ett bra fiske, det handlar om att bevara en levande sjö och ett unikt ekologiskt arv för framtida generationer.


Vill du också bevara Vänerns lax och öring?
Tillsammans kan vi säkra framtiden för dessa fantastiska fiskar och ett hållbart sportfiske i Vänern. Här kan du skänka ett bidrag till Laxfond Vänern.