Vänerfiske med kanotuthyrning & boende

Vänerfiske har ett magiskt läge på Vänersnäs, en halvö ut i Vänern inte långt från Vänersborg.
Bara 5 minuters gångväg från Vänern går det att hyra kanoter, fiskeutrustning och boende.

Parkera bilen ta en promenad ner till Vänern. Ta med fikakorg eller grilla på någon av våra iordninggjorda grillplatser. Det går också bra att fiska från klipporna – har man tur kanske det nappar. Nyfångad grillad fisk är inte så dumt.

Flera bord och bänkar finns att använda, även vissa spel och leksaker. Ta även gärna med hunden på erat äventyr här!

Kanotuthyrning

Kanoter i olika storlekar finns att hyra för fiske eller badturer ut till någon av alla fina små öar som finns. Flytvästar är ett måste så det ingår i hyran för kanot. Rensplats för fiskare finns i hamnen. Isättningsplats för egen båt finns när man hyr boende.

Kanoter hyrs ut till både boende och besökare.

Båtliv Vänerfiske

Boende

Vänerloftet 2 bäddar

Liten lägenhet i studioform. Köksdel med spis/ugn, kyl med frysfack, mikro och kaffebryggare och allt annat som behövs för matlagning. Kombinerat sov/mat/TVrum. En våningssäng, soffa som går att bädda ut till dubbelbädd, matplats. Wc och dusch. Balkong med möbler och en fantastisk utsikt över Vänern. Sänglinne ingår.

Lillstugan 4 bäddar

Fullt utrustat kök med spis/ugn, kyl/frys, mikro och kaffebryggare. Kombinera mat/allrum med tv/parabol. Det finns 2 sovrum ett med våningssäng och ett med 2 sängar som går att sätta ihop. Wc/dusch och tvättmaskin. Stugan har 2 altaner en under tak med möbler och en utan tak med grill och plats för solning. Sänglinne ingår.

Storstugan 6 bäddar

På övre plan finns ett fullt utrustat kök med Spis/ugn, mikro, kaffebryggare, kyl/frys + ett mindre kylskåp och diskmaskin.
Kombinerat mat/allrum med tv/parabol.
Litet wc.
2 sovrum med 2 sängar vardera som går att sätta ihop.
Nedre plan: 1 sovrum med 2 sängar. Stort allrum med tv/parabol och boxerkanaler. Wc och dusch.
Altan med möbler och grill.

boende vänerfiske

 

Internet finns i Vänerloftet och Lillstugan men inte wifi, det finns bara i Storstugan. 

Välkommen!

 

Vänerfiske Båtcharter

Näs 669
468 90, Vänersnäs

runetopp@hotmail.com
http://www.vanerfiske.com